Şimşeğe ve Rüzgara Karşı Dayanıklılık Ne İşe Yarar?

Site olarak Ekim 2010’den beri ziyaretçilere açığız ve bu uzun zaman boyunca birçok hata yaptık. Şüphesiz bunların başında Eylül 2012’ye kadar Ateşe-Şimşeğe-Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunlarını kılavuzlarımızda bulundurmak geliyordu ve bu hatamızı açık yüreklilikle belirterek tüm oyunculara bu efsunların gerçekte hiçbir işleve sahip olmadığını, getirilmesinin de oyunculara hiçbir kar/zarar sağlamayacağını söyledik.

Ne var ki; başta forum sitelerinin oluşturduğu büyük bilgi kirliliğinden dolayı 1 senedir bu efsunların işlevisizliğine ziyaretçilerimizi İNANDIRAMIYORUZ! Çeşitli kaynaklardan, resmi wiki sitesinden, diğer ülke serverlarının sitelerinden onlarca kaynak sunduk ancak kazandığı her 1e1 dövüşü şimşeğe/rüzgara karşı dayanıklılık sayesinde kazandığını sanan bazı oyuncuların oluşturduğu gereksiz referans diğer oyuncularda da içten içe bir şüphe uyandırdı. Bu durum da bizim geçerliliğimizin ve inandırıcılığımızın sarsılmasına neden oldu.

Bizim bu bilgiyi doğrulama isteğimiz ve gelen çeşitli öneriler/yorumlar uyarınca en kısa şekliyle Ateşe Karşı Dayanıklılık efsununun işlevsizliğini (aşağıdan da izleyebileceğiniz üzere) kanıtlamıştık.

Ancak iş Şimşeğe ve Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunlarına gelince; oynadığımız serverdaki Kritik/Delici şansı ve Şimşeğe/Rüzgara karşı dayanıklılık efsunlarının değerinin düşük olması ve bundan doğan videodaki nihai sonucun görülememesi durumundan dolayı bu kısmı düzenledikten sonra yayınlamamaya karar vermiştik. Bugün; daha iyi koşullarda yapılmış bir deneme ile bu efsunların işlevsizliği daha açık ve kısa bir video ile kanıtlamış bulunuyoruz.

Deneme yaptığımız server dosyaları ile ilgili: Nisan 2012 resmi gameforge serverlarından çalınmış dosyalardır.

NOT: Bu adresten okuyabileceğiniz 31 Ocak tarihli duyuruda; beta servera yeni silah dönüşümleri, en yüksek seviyenin 105 olarak ayarlanması, yeni harita ve metinler ekleneceği ve bunun yanında “Ateşe Dayanıklılık, Rüzgara Dayanıklılık ve Şimşeğe Dayanıklılık bonusları yaratıklara eklendi.” kısmından anlaşıldığı kadarıyla bu haritalara eklenen yaratıklara karşı savunma efsunu olarak söz konusu efsunların değerlendirileceği anlamı çıkarılmıştır.

Bugün 31 Ocak tarihli bu yazıda yer alan yeniliklerin birçoğunun TR’ye de uygulandığını biliyoruz. Ancak Türkçe resmi wiki’de hala Ateşe-Şimşeğe-Rüzgara Karşı Dayanıklılık efsunları işlevsiz olarak nitelendirildiği için biz de bu şekilde kabul ediyoruz.(Almanca’da ise belli yaratıklara karşı savunmamızı arttıracağı yazmaktadır.)

Kesin olan şey ise şu; SÖZ KONUSU EFSUNLAR 1e1 DÖVÜŞLERDE HİÇBİR İŞE YARAMAZ, GETİRİLMESİ OYUNCUYA HİÇBİR ŞEY KAZANDIRMAZ.

Metin2Sözlüğünüz…

57 Comments

 • içim rahatlı sağol metin2sözlük ! sayenizde metin2 yi ne kadar boş oynadığımın bilincine vardır ve iyi bir player oldum , Var olun !

  Mehmet
  Posted 07 Mayıs 2013
  • Teşekkür bizden.

   Aslında bu biliniyordu ancak iyi oyuncuların sırrı gibi birşeydi sanırım. Gelen yorumlarda bazı ziyaretçiler kasıtlı olarak bu efsunlar olmadan 1e1 dövüş falan kazanılmayacağını ve bu efsunlar olmadığı zaman inanılmaz fazla hasar aldıklarını söylüyorlardı.

   Bence bu tür yorumların büyük bir kısmı diğer oyunculara boştan yere 2 tane işlevsiz efsun ekletmek için yapılmış bilgi kirliliğiydi. Tabi bunu da en anlaşılır bir şekilde ortaya çıkarttığımız için çok memnunuz.

   İyi oyunlar dilerim.

   Posted 08 Mayıs 2013
   • Sayın metin2 sözlük yazarları bu tüm pvplerde mi işlevsiz bir efsun ? hayvanlara karşı kullanılır diyosunuz ben metin2 de hiç bi hayvanın delici veya kritk vurduğunu görmedim beliki boslar vuruyodur ama hala böle efsun yapıpda çok sağlam adamlar var bunu nasıl açıklayacaksınız ? peki paylaşım için teşekkürler…

    oguzhan
    Posted 10 Mayıs 2013
    • Bu efsunları nesnelere eklemenin hiçbir sakıncası olmadığı için bazı oyuncular yine de güçlü olmayı başarıyor. Zaten bu efsunların geldiği nesnelere bakarsak; bilezik, kask ve zırhtır.

     Bilezik için en önemli efsunlar Max HP, Yarıinsan, Büyü Savunması; kask için en önemli efsunlar Yarıinsan, Büyü Savunması ve Zehirlemedir.
     –Gördüğünüz gibi her iki itemde de 2şer tane boş yer kalmaktadır.

     Eğer bir oyuncu bilezikteki boş yerlerini Hasarın HP’den Emilimi ile Delici Vuruş; kasktaki boş yerlerini HP Üretimi ile Saldırı Hızı yerine bu efsunlar ile doldurursa sizin de görebileceğiniz üzere savunma anlamında hiçbirşey kaybetmez. Saldırı olarak da küçük bir miktarda zayıflar.

     Eğer aynı oyuncu savaşçılara karşı kullandığı zırhında çiftel/kılıç savunmaları yerine şimşek/rüzgar efsunları koyarsa ve buna rağmen sağlam olursa ancak bu durumda “rüzgar ve şimşek efsunları olduğu halde güçlü” diyebiliriz.

     Aksi takdirde; çok sık ve güçlü düz vuruşa sahip olduğumuzda katkısını görebileceğimiz Delici Vuruş ve Hasarın HP’den Emiliminin, zehirlenince etkisi tamamen kapanacak HP Üretiminin, zaten saldırı hızımız 200’ü geçtiği için artık etki etmeyen Saldırı Hızının, 30 saniyeden kısa sürecek bir 1e1 dövüşe katkısı Şimşeğe ve Rüzgara Karşı Dayanıklılığın işlevsizliği ile pek de farklı bir etki yapmaya yeterli olmayacaktır.

     Yani aslında sizin örnek verdiğiniz oyuncuların hiçbiri bu efsunları başka önemli bir efsun yerine koyamaz. Çünkü çoğu oyuncu sadece boş kalan yerleri alışkanlık olarak bu efsunlar ile dolduruyor, savunmaları ve yarıinsan efsunları tam olduğu için de bu durum çok büyük bir sorun yaratmıyor.


     NOT: BELLİ YARATIKLARA KARŞI KULLANILIR SÖZÜNÜN ALTINDA YATAN ŞEY; SÖZ KONUSU YARATIKLARDAN GELEN KRİTİK/DELİCİ VURUŞU AZALTACAĞI DEĞİL, ALINAN DÜZ HASARIN AZALTILACAĞIDIR. BU EFSUNLARI HALA KRİTİK ve DELİCİ İLE BAĞDAŞTIRDIĞINIZ İÇİN BENİM SÖYLEDİKLERİMİ KAFANIZDA YANLIŞ YORUMLUYORSUNUZ.

     Posted 10 Mayıs 2013
   • Sayın metin 2 sözlük yazarları gerçekten şimşek ve rüzgar gereksiz olduğunu anladım teşekkürler ama bu metin2 yi daha sıkıcı hale getirdi efsunlar kısıtlı gibi birşey oldu. herkesin özgü efsunu diye birşey kalmadı herkez aynı efsunları basıyor. Sayın metin2 sözlük yazarı bir sorum olacak ninja karakterinde çeviklik beceri hasarını artırırmı böyle bir şey varmı açıklarsanız sevinirim (2 yıllık takipçiniz)

    Oğuzhan
    Posted 16 Mayıs 2013
    • Bunu çeviklik efsunlu ve tamamen efsunsuz bir silahı sıra sıra takıp beceri hasarımızı karşılaştırarak öğrenebiliriz.

     Ancak zaten bu bilinen birşeydir; çeviklik hem okçu hem de bıçakçı ninjaların beceri hasarını arttırır. Bu yüzden denemeye gerek kalmadan bunun doğru birşey olduğunu söyleyebilirim.

     Posted 18 Mayıs 2013
 • Umarım tartışmalara son noktayı koyar, çok ayrıntılı ve kanıtlı bir açıklama olmuş.

  Yazı için teşekkürler.

  Posted 09 Mayıs 2013
  • Olumlu değerlendirme için ben teşekkür ederim sayın admin 🙂

   Posted 09 Mayıs 2013
 • Peki arkadaşlar Bu efsunların yerine ne getireceğiz?İşe yarar bir efsun kalmıyor ki?

  asddd
  Posted 10 Mayıs 2013
  • Güzel bir soru. Hangi Efsun Hangi İteme Gelir? adlı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

   Eğer, örneğin bileziğinize; Max HP, Delici Vuruş, Yarı İnsan, Büyü Savunması getirdiyseniz geriye Hasarı HP’den Emme ve Düşmanın SP’sini Çalma efsunları kalıyor. Bu efsunlardan birini getirip rakibinize karşı fazladan bir üstünlük kurabilirsiniz veya 5. efsun alanını boş bırakarak bir efsunu rastgele getirebilirsiniz ve böylece zaman kazanabilirsiniz.

   Ancak ben özellikle düz vuruşlarını kullanan karakterlere Hasarı HP’den Emme veya Düşmanın SP’sini Çalma efsunlarından birini getirmesini öneriyorum.

   Posted 10 Mayıs 2013
 • Peki diyelimki şimşek ve rüzgar efsunları gereksiz onların yerıne bilezik ve kaska ne getireceğimizi söylermisiniz 🙂

  MaDWorM(Tuva)
  Posted 10 Mayıs 2013
  • Cümlenizde “diyelim ki” kullandınız ve kaybettiniz. Bu yüzden sorunuza asla cevap vermeyeceğim.

   (İpucu: Üzülmeyin; yukarıdaki benzer soruya verdiğim cevabı okuyup merakınızı dindirebilirsiniz.)

   Posted 10 Mayıs 2013
 • Bu site TÜRKİYE’NİN en iyi,en ayrıntılı,her sorduğum soruya karşılık veren ve en sevdiğim Metin2 sitesi olduğunu biliyor muydunuz ?

  Görkem
  Posted 10 Mayıs 2013
  • Bu uğurda elimizden geldiğince sıkı çalışıyoruz ancak yine de sizler bu çabamızı görüp takdir etmediğiniz sürece hiçbir anlamı olmuyor.

   Yani siteye gelen siz ziyaretçilerimizin bu tür yorumları olmasa; sitenin gerçekten, oyunculara yardımcı nitelikli içeriğe sahip olup-olmadığı konusunda hiçbir fikrimiz olamazdı.

   Yorumunuz için teşekkür ederim, iyi oyunlar.

   Posted 10 Mayıs 2013
  • Buna cevap vermezsem olmaz:)

   4 yıldır siz ve sizin gibi saygıdeğer ziyaretçilerimiz için çalışıyoruz, yatırıp yapıyoruz. Karşılığını bu tür yorumlar görerek bizlere gösterdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederiz.

   Siz olduğunuz sürece metin2sozluk de olmaya devam edecek.

   Posted 15 Mayıs 2013
 • sayın site yönetimi çok başarılı ve güzel bir bilgilendirme yapmışsınız.ancak bu yorum davasından dolayı kullanıcıları oyundan soğuttuğunuzu bilmenizi istedim saygılar.

  sefa
  Posted 11 Mayıs 2013
  • Bazen gerçekten fazla olunabiliyor Sevgili ziyaretçimiz, şöyle açıklayayım site adminimiz “metin2sozluk” çok açıklayıcı ve kanıtlı bir yazı yazıyor ama bir çok arkadaş henüz yazıyı okumadan kendi kafasındaki doğruya göre cevap yazıyor. Bu da insanı tamamen strese sokan bir durum.

   Umarız anlayış gösterirsiniz. Yorumunuz için Teşekkürler.

   Posted 15 Mayıs 2013
 • Oh sonunda biri kanıtladı herkes başımın etini yiyordu loncada

  Candan
  Posted 12 Mayıs 2013
  • Loncanıza artık bu yazıyı okumalarını söylersiniz sevgili ziyaretçi Candan Hanım 🙂

   Posted 15 Mayıs 2013
  • Loncanızdaki oyunculara videoyu tavsiye ederseniz seviniriz Candan Bey.

   //Yanılmıyorsam Candan aynı zamanda bir erkek ismi de.

   Posted 18 Mayıs 2013
 • Öncelikle teşekkür eder saygılar sunarım.Düz vuruş yapan karakterler için(bedensel bıçakçı büyülü silah çan) Ayakkabıya ve kolyeye oka karşı dayanıklılık efsununu mu yoksa kritik efsunu basmamız mı mantıklı olur ?

  rıdvan
  Posted 20 Mayıs 2013
  • Elbette en güzeli ve temizi, çoklu savunma yapacağımız ayakkabıyı deri çizme olarak seçmektir. Çünkü deri çizme kendinden %20 oka karşı dayanıklılık verir. Bu durumda ayakkabının efsunları Max HP, kılıç-çiftel-bıçak savunmaları ve kritik vuruş olarak seçilebilir.

   Eğer deri çizme elde etmek mümkün değilse iş; örümcek içgüdülerimize kalıyor. Küpemize kesinlikle yarıinsan ve 4 savunma(kılıç-çiftel-bıçak-ok) olacak. Zırhımıza da -eğer farklı bir efsun aramayacaksak- Max HP ve 4 savunma getireceğimizden lonca savaşı ve toplu şehir basmalar için üzerimizde +%30 oka karşı dayanıklılık olacak.

   Bence +%30 oka karşı dayanıklılık çok az okçu bulunan server için kabul edilebilir. Ancak aynı yerde birden fazla okçu görebiliyorsanız açıkça intihardır ve en kötü ihtimalle kolye veya ayakkabımıza getireceğimiz oka karşı dayanıklılık ile desteklenmeli ve en azından +%45’e yükseltilmelidir.

   Sorunuzun tek cümle ile cevabı; genel-lonca savaşı için dizdiğimiz sette kolyeye kritik getirilebilir ancak bu durumda kolyeye oka karşı dayanıklılık getirilerek okçulara karşı savunma elden bırakılmamalıdır.

   Posted 24 Mayıs 2013
 • Kardeşim gerçekten metin2 ile ilgili sorularımda ilk olarak bu siteyi karşıma alırım.Zaten başka site de yok bunun kadar iyi olan.Çok seviyorum sizi Allah Razı Olsun. 🙂

  Yusuf
  Posted 29 Mayıs 2013
 • Çok güzel bir açıklama olmuş ama bunu açıklamak kötü oldu biraz 😀

  miraç
  Posted 29 Mayıs 2013
 • çok yararlı bilgi !!!

  Rehber için teşekkürler metin2sozluk

  metin2wiki sayfasında yazmaktaydı fakat sanırım adamlar daha güncellemedi diye düşünmüştüm yanılmışım.. lanet olası efsunlar zırha kadar boş işlerle uğraştırmış bizi 🙂

  Kerem
  Posted 11 Haziran 2013
 • Çok ayrıntılı olmuş ama ben hala bu kadar büyük bir oyunun neden işe yaramayan efsun yaptığını ve böyle birşeye neden gerek duyduklarını anlamıyorum

  diren
  Posted 12 Haziran 2013
  • Aslında oyunda gereksiz pek çok şey var. Örneğin her zırhın, 34 level, 42 level, yani tüm zırhların bir epik versiyonu olması planlanıyordu.

   Dikkat ederseniz oyunda “işlevsiz” olan çeşit çeşit zırhlar var. “Diğer Düşmanın Direnci Zırhı”?, “Su Takımı”?… Bunlar hiçbir şekilde elde edilemediği halde hem server tarafında hem de istemci tarafında ekli olan apaçık işlevsiz itemlerdir. Bunun gibi pek çok örnek mevcut. Ancak kullanıcılara yansıyanlar bunlar.

   Posted 13 Haziran 2013
 • Metin2 sozluk yazarı gerçekten çok teşekkür ederim. Oynadığım pvp deki bilezik kask tüm efsunları değiştirdim . Bir sorum olucaktı . Kaska Gelen Oklardan Korunma Şansı Efsunu İşe Yarıyor mu ? .

  Ahmet
  Posted 13 Haziran 2013
 • Kardeşim çok teşekkür ederim Metin2 konusunda bence en iyi blog sitesi.Adminleri ilgili.Ayrıntılara kadar yer veren bir site.
  Bu bilgileri kimseye söylemeyip kendiniz uygulayıp sv’nin en iyisi tabiri caizse kral olabilirdiniz.Ama böyle yapmayıp bu bilgileri herkese paylaştığınız için çok teşekkür edrim iyiki varsınız.Okuduğunuz için teşekkürler.

  Kaan
  Posted 19 Haziran 2013
  • Adminleri ilgili yazmışsınız ama ben yoruma 4 gün sonra cevap veriyorum 🙂 Bu ironik durum için çok özür dilerim. Bizim blog yorumlarına cevap vermemizi bu kadar zor hale getiren en temel etmen Metin2Sözlük adına bir pvp açmaya uğraşmamız. Bu nedenle blogda bu aralar geç yanıtla durumu oluşabilir, bu yüzden kusura bakmayın.

   Bugüne kadar her ne hakkında yazı yazdıysak açık ve öğretici olmaya çalıştık. Ama bazen “Yansıtma kritik yeme şansımızı arttırıyoor” diyen adı sanı belirsiz bir kişi kadar itibar görmediğimizi düşünüyorum 🙂 Ancak takipçilerden gelen bu tarz güzel yorumlar doğru yolda olduğumuzu bize hissetiriyor.

   Olumlu değerlendirmeleriniz için teşekkürler.

   Posted 23 Haziran 2013
 • Sayın Kurucu;
  Benim Size Bir Sorum Olucak Bu Efsunların Yerine Her Karekter İtemlerine Ne Getiriceğimizi Söylermisiniz.
  Saygılar..

  Samet
  Posted 21 Haziran 2013
 • çok teşekkür edrim gerçekten mükemmel bir site kurmuşsunuz bütün m2 oyuncuları için faydalı bilgiler var burda

  hasan
  Posted 05 Temmuz 2013
 • Selamlar

  Ateşe Karşı dayanıklılık, Şamanlar üzerinde bi etkisi varmı?

  Melih
  Posted 06 Temmuz 2013
 • Tamam rüzgar şimşek işi doğruda o ateş efsunu Ateş hayaletine karşı savunma değil . Şaman kükremeyi vurduktan sonra dikkat ederseniz kırmızı kırmızı alev oluyor karakterin belinde . Ve zaten ateş max 500 falan vurur buda sizi öldürmez boşuna o efsunu koymayın ama ateş hayaletine savunma vermez isterseniz deneyin .

  Alper
  Posted 14 Temmuz 2013
  • Buraya tıklayınız.

   Kısa cevabını da yukarıdaki yorumda verdim. Hayır; şamana karşı da işe yaramaz. Ama getirilmesinin gereksiz olduğu konusunda hemfikiriz.

   Posted 24 Temmuz 2013
 • admın ben 2. video anlamadım bana yazı olarak anlatırmısın rica etsem

  şimdi 2. video neyi kanıtladı onu sölermisin

  umut
  Posted 18 Temmuz 2013
  • İkinci videoda pek çok şey ard arda deneniyor. Örneğin;

   %100 kritik vuruşlu bir silah takılı savaşçı; üzerinde önce %100 rüzgar, sonra %100 şimşek sonra da %100 rüzgar ve %100 şimşek bir arada takılı ninjaya saldırıyor.

   Sonuç olarak her seferinde (%100 kritik olduğu için) her vuruşu kritik olarak işliyor ve kritik vuruşla verilen hasar da azalmıyor.

   Yani buradan şu yorum çıkıyor;
   ## Kritik vuruşa karşı şimşeğe ve rüzgara karşı dayanıklılık hem bir arada hem de ayrı ayrı kullanılsa bile işlevsizdir. Ne alınan hasarı azaltır ne de zararı alma şansımızı azaltır.

   Kritik geldiğinde bir patlama efekti oluştuğundan onu takip etmek daha kolaydı, ama delici için de durum aynı şekildedir.

   İyi oyunlar.

   Posted 23 Temmuz 2013
 • admın kılavuzlarda büyüye karşı efsunu yapın diye yazmıssın burdada işe yaramadığını yazmıssın napıcaz şimdi ?

  hüseyin
  Posted 18 Temmuz 2013
  • Büyüye karşı dayanıklılık efsunu ile bu efsunların hiçbir alakası yok.

   Rüzgara-ateşe-şimşeğe karşı dayanıklılık efsunları 1e1 dövüşlerde %100 işlevsizdir.

   Büyüye karşı dayanıklılık ise büyülü saldırılardan(karabüyü ve şaman saldırılarından) daha az hasar almamızı sağlar ve konuda adı hiç geçmemektedir.

   Sanırım ya ben sizi yanlış anladım ya da siz birşeyi yanlış okudunuz.

   Posted 23 Temmuz 2013
 • kardesım en ıyı karakter sence hangısı ve butun efsunlarını soylermısın ben nınja actım en ıyı karakter dedıler vslerde

  sametfırat
  Posted 24 Temmuz 2013
  • Her anlamıyla en iyi karakter yoktur.

   Bedensel müthiş kasar; 1e1 dövüşte de azımsanamayacak kadar güçlüdür ama toplu savaşlarda bir korunma becerisi olmadığından kolay ölür.

   Karabüyü kasma konusunda en yeteneksiz karakterlerdendir; 1e1 dövüşte ve lonca savaşında ise bambaşkadır, çok verir az alır. Kesinlikle karşısında iyi dayanmak için özel olarak efsun dizmiş olmak gerekir. Aksi takdirde kısa sürede alaşağı eder.

   Ejderha Gücü efsunlandığı takdirde efsunsuz haline kıyasla en büyük gelişme gözlemlenen karakterdir desek yeridir. Sadece ejderha kükremesi ile lonca savaşında 3-4 düşmanı felç edebilir ve 1e1 dövüşe de bu alan becerisi ile başladığından kaçırma şansı çok düşüktür. Ayrıca iyi efsunlarla kasma konusunda bedenselden daha başarılıdır.

   Bıçakçı yıldırım yüklü bulut gibidir. Bir anda 4 becerisini birden atarak(kamuflaj+suikast, kombo+bıçak çevirme, hızlı saldırı, zehirli bulut en sevdiğim sıralamadır) lonca savaşında bitiremeyeceği rakip yoktur. Ancak inanılmaz büyük oyun becerisi ve şans faktörüne ihtiyaç duyar. Örneğin; aynı ninjayı kullanarak A kişisi 5 karakterle dövüş yapsın ve 5ine de yenilsin. B kişisi eğer gerçekten iyi dövüşebiliyorsa o 5 kişinin en az 3’ünü ilk denemede alt edebilir. Yani el becerisi ve oyunculuk yeteneği bıçakçı için çok çok önemlidir.

   Büyülü Silah benim kendi kişisel favorim. Ejderha Gücü şamandan sonra “Niye oynamıyor kimse bu karakteri, becerileri mi bozuk” diyerek açmıştım. Çünkü gerçekten Türkiyede pvplerin 1. senesi dolarken hatırlarsınız serverda 70 tane bedensel, 90 tane karabüyü; şansınız varsa 1 tane de büyülü silah oluyordu. Yani o kadar üzerinde düşünülmemiş ve ötelenmiş bir karakterdi. Ama deneyerek ve HP’den emilim gibi resmen büyülü silah için oyuna eklenen efsunları da kullanarak bu karakteri tam kendi oyun mantığım çerçevesinde düzenledim. Bugün hala bir oyuna girsem ilk olarak elim bi suraya gider.

   Ancak en iyi karakterin, en az yetenek ve emekle en büyük gücü sağlaması gerekir. Yani en iyi sözcüğü ile tanımlamak için böyle olması gereklidir yani bu nedenle;
   Bıçakçı fazla yetenek gerektirdiğinden;
   Büyülü silah uygun efsunlama ve dövüş taktiğine muhtaç olduğundan;
   Ejderha gücü karabüyülere karşı çok güçsüz olduğundan;
   ve diğer eğitimlerin de açıkça en iyi sayılmasına neden olacak bir özelliği olmamasından dolayı geriye Karabüyü ve Bedensel kalmaktadır.

   Ancak bu karakterleri en iyilerden kabul etmemin sebebi yeni oyuncuları bile kolayca başarıya ulaştırabilecek, nankör olmayan karakterler olmasıdır. Yoksa ben kişisel olarak en son ne zaman bir bedensel veya karabüyü oynadığımı hatırlamıyorum.

   Bence bu kadar açıklama üzerine benim yani şu karakter dememi beklemeyin. Çünkü oynayan siz olacaksınız eğer karakterden beklediğiniz performansı alamazsanız sorumluluk almak istemem. Kendi yaptığınız seçim sizin için en kıymetli ve eğlencelisi olacaktır.

   İyi oyunlar.

   Posted 24 Temmuz 2013
 • Teşekkürler fakat şimdide oyunun tadı kalmadı herkes burdan bakarak yapıyor ben dahil yani nerdeyse herkes eşit gibi yinede teşekkürler 🙂

  MeriCT
  Posted 24 Temmuz 2013
  • Kulağa olumsuz gelse de olumlu bir eleştiri sanırım 🙂 Aslında evet herkese açık şekilde bu bilgilerin verilmesi pek birşeyi değiştirmiyor. Hiç kimsenin bilmemesi ile herkesin bilmesi arasında pek fark olmayacaktır oyun keyfi adına.

   Ama en azından biz görevimizi yapmış olalım Metin2Sözlük adına layık paylaşımlar verelim. İnanıp-inanmamak oyuna uygulama okuyucuların kendi tercihi ki yorumlara bakarsanız bu konuda inatçı olanlar da azımsanmayacak sayıda. Yani en azından 1 sene daha rüzgar ve şimşek getiren oyuncular olacaktır. Bu süre içinde bu efsunlarla zaman kaybetmeyen oyuncuların yanına kar kalacak.

   İyi oyunlar, yorum için teşekkürler.

   Posted 24 Temmuz 2013
 • pekı kardesım ruzgar sımsek pvplerde ıse yaramıyor anladıgım kadarıyla bu dogrumu dogru ıse hangı efsunları getırelım ve senın pvpde oynadıgın en ıyı karakter ve efsunlarını yazarsan mınnettar kalırım tesekkurler sımdıden 🙂

  sametfırat
  Posted 24 Temmuz 2013
  • Evet, söz konusu efsunların herhangi bir işlevi yoktur.

   Benim kendi karakterlerimde kullandığım efsunlara ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yazının başındaki linkler bıçakçı dışındaki diğer karakterler için gerekli efsunların olduğu yazılara yönlendirecektir.

   İyi oyunlar.

   Posted 24 Temmuz 2013
 • Merhaba kardeşim. Bence bir hatan var bunu düzeltmelisin bana pek iç açıcı gelmedi yaramadığı bunda gördüğüm kadarıyla trdeki gibi efsun oranları değil. 32627 galiba. Kritik 100’ün üstünde olunca düz vuruşunun hepsi kritik giriyor. Bence bu deneyimi bir tr oranlı pvpde yapmalısın. Eleştiri değil ama öneri. 🙂

  Göktuğ YAVUZ
  Posted 24 Temmuz 2013
  • Gereksiz açıklama: Değer 215-1’den 32767’dir. Daha üstü de gelebilir. Ancak 32767+1 işleminin sonucu 32768 değil; değer smallint’ten kaynaklı olarak başa saracağından -32768’dir. Bu durum çeşitli efsunlar için bug oluşturabilir. Ancak konumuzla doğrudan bir alakası yok.


   Bu denemeyi video kaydı olduğu için kısa sürede en açık şekilde göstermek amaçlı olarak %100 oranla yaptım.

   Ama bu videodan önce daha uzun ve TR tarzı efsunlar ile başka bir pvpye girip denemeler yapmış ve sonuçlarını da bazı yorumlardan aktarmıştım.[1] [2]

   Oradaki deneylere ve daha sonra birkaç kez belli oranlarda kendi pvpmi kurup yaptığım denemelere göre söylediğiniz şeyin gerçeklik payı yok. %50 gerçek kritik ve %100 şimşeğe-rüzgara karşı dayanıklılık ile de durum değişmeyecektir.

   Kontrol deneyinde vuruşların yarısı kritik gelip yarısı gelmezken; rakipte %100 şimşeğe-rüzgara karşı dayanıklılık takılıyken de durum yine aynı şekilde olacaktır.

   Ama kısa bir videoda bu durumun gösterilmesi çok daha zordur. Çünkü zaten bu efsun işlevsizse bile 2 vuruştan 1 tanesinin kritik gelmesi gerekir. Eğer şans eseri ard arda birkaç kez 2 vuruş da kritik gelmezse(ard arda kritikler de gelmesine rağmen), izleyenler çok yanlış yorumlar yapacaktır. Çünkü paranın ard arda tura gelmesini matematiğin açıklayamadığı bir şey olarak görecek pek çok ziyaretçimiz var, aynı şekilde burada da benzer yorumlar görmemiz işten bile değil. Bu nedenle TR tarzı efsunlar ile denemeleri söylediğim şeyden emin olmak için; videolu olanı ise sizlere de açık bir kanıt olması için sundum.


   Dediğiniz şeyi deneylerimden yola çıkmadan sadece mantıkla reddetmem gerekirse %100 savunmanın daima iş görmesi gerekir. Çünkü kaç oranında olursa olsun birşeyi savunacak etki %100 ise %100 gibi davranması ve karşıtı olduğu efsunu tamamen etkisiz hale getirmesi gerekir. En azından metin2’de ve alışıldık bilgisayar mantığı kullanılan tüm oyun-programlarda durum böyledir.

   Kılıç savunması videosu bu durumun en açık kanıtı:
   Saldırı yapan karakterin üzeriden güç ve yarı insan efsunu olmasına rağmen %100 olduğu an %100 gibi davranmış ve hasar alınmasını engellemiştir; tıklayınız.

   Yani sizin dediğiniz gibi kritik %100’ken her vuruş kritik gelir; ancak rakibin “kritiğe” %100 dayanıklılığı varsa yani savunması %100 ise efsunun oranının kaç olduğundan etkilenmeden tamamen engellemesi gerekir. Çünkü %100 savunma olan birisi için rakibin üzerindeki efsun oranının %1, %50, %99 veya %100 olmasını hiçbir anlam ifade etmez.

   Benzer şekilde sersemletme şansı %100 iken rakibin sersemliğe bağışıklığı varsa sersemletme etkisi gözlenmez.


   Yıl olmuş 2013, umarım cevapladığım son şimşeğe-rüzgara-ateşe karşı dayanıklılık videosu olur. Çünkü işe yaradığı söyleyenlerin herhangi bir kanıtları yok. Sizce böyle bir işlevi olsa oyun yetkilileri bizden mi saklayacak? Yazdığımız ticketlere bilerek yanlış mı cevap verecekler.

   Aksine metin2 resmi sitesinde işlevsiz yazıyor; level sınırının 105 olduğu beta serverda yeni yaratıklara karşı savunma özelliği olarak eklenmiştir deniyor; işe yaradığını savunanların elle tutulur 1 tane video-resim-kanıtları yok.

   Buna rağmen hala (sizinki için konuşmuyorum) kendinden çok emin ve “olur mu admin saçmalama” tarzı yorumlar geliyor. Kimin söylediği belli olmayan ve işlevi kanıtlanamayan şeyin, işlevsizliğini kanıtlamak için bu kadar ısrar edeceğim aklıma gelmezdi.

   Zaten bu da dediğim gibi son yorumum olur sanırım. Bundan sonra gelecek yorumlar bilmiş bilmiş yazılmışsa doğrudan silerim, eğer sizinki gibi sorma-danışma amaçlıysa da sadece bu başlığın linkini yazarım.

   İstemediğiniz efsunu getirmek durumunda değilsiniz. Zaten bilezik ve kask gibi elle tutulur 3-4 efsun eklenebilen nesnelere eklendiği için ekleyen kişi bir zarar görmüyor, çünkü bu efsun işe yarıyor, mutlaka ekleyin desem bile zırhınıza kılıç, çiftel savunması yerine bu efsunları getirecek değilsiniz.

   Bu nedenle bence artık bu tarz ufak bilgileri paylaşmaya gerek yok. Sadece deneyimli oyuncuların kendine saklaması gereken şeyler sanırım; iyi oyunlar.

   Posted 25 Temmuz 2013
 • BU SİTEYİ ÇOK SEVİYORUM METİN2 İLE İLGİLİ ÇOK BİLGİ ALDIM ÇOK SOALUN ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ARKADAŞLAR SOALUN :=)

  berkfurkan
  Posted 05 Eylül 2013
 • M2-PRO daki siyah temayı nasıl kullandınız 🙂

  Samet
  Posted 08 Haziran 2015
 • o kullandığınız sf lesi paylaşabilir misiniz yada bana özelden atabilir misiniz?

  huseyin
  Posted 26 Haziran 2015
 • Peki bu tum pvp serverler icinde gecerli mi

  Niyazi
  Posted 28 Haziran 2015
 • Şimşek Dayanıklılığı: Setaou sınıfı canavarlar, Yılan vadisindeki devler ve Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar.

  Rüzgar Dayanıklılığı:Karanlık tapınaktaki tüm canavarlar, Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlar.

  Ateş Dayanıklılığı: Ateş canavarları(Doyyumhwanda bulunanlar)

  Yani bu efsunların ws ile yakından uzakdan bir alakası yoktur.

  Ramazan
  Posted 09 Ocak 2016
 • Dostum ben samanım bi pvp Serverde Editsiz normal efsunlar NE YAPMAM LAZIM 1V4 FILAN ATIYTORUM BIRAZ YARDIMCI OLURSAN SUPER OLUR

  Vorgheizer
  Posted 03 Temmuz 2016
 • Evet en büyük hatayı bu yazıyı yazarak yapmışsınız.

  Msbkkk
  Posted 05 Şubat 2018

Leave a comment

Dion Lewis Womens Jersey  https://bestlatinwomen.com